כללי

נשכנות גורים

נשכנות גורים.

למי מאיתנו לא מוכרת תופעת נשיכת האצבעות והידיים כאשר מגיע גור חדש הביתה?

ללא ספק מדובר בתופעה לא נעימה שכדאי לדעת כיצד ניתן לפתור.
אז קודם כל, חשוב לדעת שפעולת הנשיכה בקרב גורים מאוד שכיחה וטבעית. ממש כמו אצל תינוקות, גם גורי כלבים סובלים מכאבי חניכיים בתקופת צמיחת השיניים. ולכן בכדי להקל על הכאב, הם מחפשים עצמים לנשיכה. פעמים רבות אלו הידיים שלנו, רהיטים בבית, צעצועים, שלטי טלויזיה, גרביים ועוד ועוד. גם כאשר השיניים צומחות החוצה, הגורים יעשו זאת בכדי לשפר ולחדד את השיניים החדשות. חשוב לזכור שמדובר בצורך פיזיולוגי, ולכן לא משנה כמה נגיד "אסור" וננסה להסביר, הצורך ימשיך להתקיים ולכן הגור ימשיך לנשוך.
מה בכל זאת אפשר לעשות עם כאב הנשיכות והרס החפצים בבית? אנו יכולים לנתב את הצורך לנשוך לדברים שאנחנו כן מעוניינים לאפשר לגור לנשוך. חשוב שנזכור – אי אפשר רק להגיד לגור "אסור" ולצפות שיפסיק, מבלי ללמד אותו מה מותר ואיך בכל זאת הצורך הפיזיולוגי שלו יקבל מענה. כשאנו לא מכוונים אותו, הגור שלנו פשוט יעשה את מה שהוא מרגיש לנכון, וזה כמובן לא תמיד יתאים לנו.
אז איך עושים זאת? בכל פעם שהגור מגיע לנשוך לנו את היד, אנו נכווץ את כף היד לאגרוף ופשוט נקפא ולא נזוז (וגם לא נרחיק את הגור מאיתנו). חשוב מאוד לא לזוז – אם נזיז את היד למעלה או הצידה, הגור שלנו יפרש זאת כמשחק, כמו פעולת צייד שבה עליו לרדוף ולהשיג את כף היד שלנו. גם אם נרחיק את הגור פיזית, הוא כנראה יפרש זאת כמשחק וירוץ אלינו חזרה, וכך בעצם אנו עלולים לחזק את ההתנהגות שאנחנו מעוניינים להכחיד. מה שאנו כן נדרשים לעשות הוא להשיג את תשומת ליבו של הגור באמצעות הקיפאון והחזקת האגרוף הקפוץ. כשכף היד שלנו לא זזה, היא פחות "מעניינת" וממש תוכלו לראות איך הגור לאט לאט עוזב את היד. ברגע שהוא משחרר את היד, נגיד לו "כלב טוב!" ומיד נחזיר את תשומת הלב אליו באמצעות הגשת הצעצוע/הנשכן. נמשיך כמובן לעודד אותו תוך כדי משחק – המטרה שלנו היא שהגור יסיק שאת הנשכן/הצעצוע יותר משתלם לו לנשוך.

הרס הבית ונשכות של חפצים.

בנוגע להרס הבית והחפצים, נשיכה של רהיטים שלטים, נעליים וכו' עלולה להיגרם ממגוון סיבות אפשריות, לאו דווקא כאבי חניכיים או חידוד שיניים. על כן, חשוב שנאבחן את הגורם בכדי לתת פתרון הולם לבעיה. מלבד צמיחת שיניים, נשאל את עצמנו כמה שאלות נוספות שיוכלו לסייע לנו – האם לכלב שלי יש סדר יום פחות או יותר קבוע? האם הכלב שלי פורק מספיק אנרגיה פיזית ומנטאלית במהלך היום בטיולים? האם הכלב שלי מקבל תשומת לב מספקת?

כלבים הם יצורים סתגלניים והרגלים חשובים להם. מסגרת מסודרת וסדר יום קבוע עשויים להועיל מאוד בכדי שהכלב שלנו יידע מה מצפה לו, ואיך מצופה ממנו להתנהג. חשוב שנייצר עבור הכלב שלנו זמנים קבועים פחות או יותר לטיולים ויציאות החוצה, זמני ארוחות מסודרים, זמני אימונים ופריקת אנרגיה, וכן זמני פינוקים ומשחקים. כך יהיה קל יותר לכלב לתזמן מתי קורה כל דבר, והוא פחות יחפש תעסוקות חדשות.
במקרה שדאגנו לכל הדברים הללו, והכלב שלנו ממשיך ללעוס רהיטים וחפצים בבית – נגיד לכלב "לא!" מיד כשאנו מבחינים שזה קורה, וכשהוא מפסיק את הפעולה ומפנה את מבטו אלינו – נעודד אותו ונגיש לו נשכן/צעצוע. חשוב שנזכור שאם לא נדאג לסיפוק הצורך בצורה חלופית, הכלב שלנו יחזור לנשוך את הרהיטים והחפצים שאנו לא מעוניינים שינשך. עלינו תמיד להראות לו מה אפשר ולנתב את הצורך לנשוך, לצעצוע/נשכן שאנו כן מעוניינים לאפםשר.

מקווים שעזרנו את מוזמנים לרשום לנו כאן בתגובות אם זה עזר לכם או לשאול שאלות בברכה פמילי פט

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.